• Szambo jak głęboko

  Zbiornik na nieczystości płynne powinien być w prawidłowy sposób umieszczony w ziemi, aby w pełni spełniał swoje zadanie. Jeśli montaż zostanie źle przeprowadzony, to wcześniej czy później będziemy mieli problemy ze zbiornikiem na szambo.

  Ważny jest odpowiedni wykop

  Szambo jak głęboko powinno się znajdować? Pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jakiej wielkości jest zbiornik na szambo. Najbezpieczniejsze jest wykonanie wykopu o głębokości około 3 metrów. Wtedy mamy pewność, że zbiornik wykonany z betonu na pewno się zmieści i będzie sporo miejsca na to, aby przykryć go ziemią.

  Szambo jak głęboko

  Zbiornik szambo powinien znajdować się na takiej głębokości, aby rury kanalizacyjne, które do niego prowadzą były pod odpowiednim nachyleniem. Mamy wtedy pewność, że nie będzie problemów z ewentualnym zatykaniem się rur.

  Szambo betonowe a wykonane z plastiku

  Czy w obydwu przypadkach głębokość wykopu powinna być taka sama? Szamba plastikowe mogą być wypychane przez wody gruntowe, co jest sporym problemem. Taki zbiornik nie może więc zostać zbyt płytko wkopany do ziemi. Trzeba mieć również świadomość tego, że nie na każdym terenie można zamontować zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego. Z montażem betonowych szamb jest znacznie mniejszy problem. Najważniejsze, aby zagwarantować dojazd od miejsca, w którym powinno być ono zakopane.

  Jaki jest koszt montażu zbiornika na szambo?

  Głębokość wykopu pod szambo nie ma zbyt dużego wpływu na cenę jaką przyjdzie za taką usługę zapłacić. Oczywiście im głębiej będziemy kopać, tym dłużej będzie to trwać. Nie płacimy jednak za wielkość otworu tylko za czas jaki trwa całe przedsięwzięcie.

  Za wykop pod szambo betonowe zapłacimy około 300-500 złotych. Cała operacja nie powinna trwać dłużej niż 3-5 godzin. Dużo zależy od ukształtowania terenu w jakim zbiornik na nieczystości ma być zlokalizowany.

  Czy można zrezygnować z szamba?

  Większość inwestorów chciałaby zapomnieć o problemie jakim jest szambo. Jest ono przecież sporym kosztem i wymaga systematycznego opróżniania jego zawartości. Jeśli w pobliżu znajduje się sieć kanalizacyjna, to można spróbować przyłączyć nieruchomość do niej. Jeśli natomiast nie ma kanalizacji w pobliżu, to niestety nie mamy możliwości rezygnacji ze zbiornika na szambo. Możemy ewentualnie zdecydować się na zakup i montaż szamba ekologicznego. Jest to jednak spory wydatek i nie zawsze takie przedsięwzięcie jest opłacalne.

  Szambo jak głęboko

  Podsumowując szambo należy wkopać tak głęboko, aby nie było problemów z ewentualnymi wodami gruntowymi, a także z prawidłowym nachyleniem rur kanalizacyjnych. Im będzie ono głębiej wkopane, tym lepiej. Nie będzie ryzyka, że rury kanalizacyjne zamarzną i nieczystości będą cofać się do wnętrza domu. Nie powinno się jednak przesadzić z głębokością, ponieważ zbyt duży nacisk na pokrywę zbiornika może ją uszkodzić. Z tego też powodu zalecane jest kupno wzmacnianej pokrywy jeśli planuje się po niej jeździć ciężkimi pojazdami albo umieszczać na niej spore ciężary, na przykład dużą ilość ziemi.

   


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :