• kiedy można wywozić szambo na pole

  kiedy można wywozić szambo na pole

  Ludzie bardzo często nie zastanawiają się nad tym jakie skutki dla środowiska może mieć wylewania zawartości szamba na okolicznych polach. Wiele lat temu tego typu praktyki były całkowicie normalne. Dziś zdarza się to trochę rzadziej ale nadal sporo gospodarstw domowych dopuszcza się takiego czynu. Czy dziś możemy opróżniać zbiorniki na szambo na własną rękę?

  Wylewanie nieczystości

  Kiedy można wywozić szambo na pole? Jeszcze wielu gospodarzy zadaje sobie tego typy pytanie. Pamiętają czasy, gdy tak się robiło praktycznie w każdym domu i nadal chcieliby praktykować takie działania.

  Zadajmy sobie jednak jedno proste pytanie. Czy dawniej w nieczystościach była chemia, która znajduje się w nich dziś? Jaka to chemia? Otóż wystarczy spojrzeć na środki czystości takie jak mydła, żele pod prysznic, szampony, płyny do prania, proszki, wybielacze, tabletki do zmywarek, płyny do naczyń, środki do czyszczenia toalet, rur kanalizacyjnych i wiele innych. Jest tego naprawdę sporo. Wszystkie te środki po wylaniu zawartości szamba na pole będą znajdowały się w okolicznych roślinach i ziemi. Czy chcielibyśmy jeść plony z takiego pola? A co jeśli zanieczyszczenia przedostaną się do wód gruntowych, studni, z których doprowadzana jest woda do gospodarstw domowych. Istnieje spore ryzyko, że będziemy się podtruwać tak opróżnianym szambem.

  Zbiornik na szambo powinien być opróżniany przez certyfikowaną firmę, która wybierze jego zawartość i przewiezie w miejsce przeznaczone do przechowywania nieczystości pochodzących z gospodarstw domowych.

  Co nam grozi za wylewanie szamba na pole?

  Skoro nie można takich działań podejmować, to za wylewanie zawartości szamba grozi nam kara, która może być bardzo dotkliwa. To, jak bardzo będzie ona dla nas bolesna zależy w dużej mierze od tego, kto zainteresuje się naszą nielegalną działalnością. Jeśli szambo zostanie sprawdzone przez nadzór budowlany i stwierdzi on jakieś nieprawidłowości, to zapewne będziemy musieli wymienić zbiornik. Będzie to koszt liczony w tysiącach złotych. Policja i straż miejska może nam natomiast za wylewanie zawartości szamba wystawić mandat. Najczęściej pierwszy mandat to około 500 złotych. Kolejna kara liczona jest już w tysiącach.

  Najgorzej jeśli nasze nieczystości i zbiornik na szambo zainteresują inspektoriat ochrony środowiska. Wtedy kara może być już naprawdę sroga, jeśli udowodnione zostanie nam nielegalne wylewanie szamba. Ochrona środowiska może sprawdzić jak bardzo negatywny wpływ na środowisko miały nasze działania. Wysokość kary może być liczona w setkach tysięcy złotych. Czy jednak ktoś kiedykolwiek taką karę otrzymał? Tak czy inaczej lepiej nie ryzykować!

  Podsumowując, nieczystości pochodzące z gospodarstw domowych powinny trafiać do bezodpływowych zbiorników. Nikt nie ma prawa wylewać ich na pola i łąki, ponieważ z czasem nieczystości wnikną do roślin, ziemi, a nawet wód. Wszyscy ze środowiska korzystamy i nie zaśmiecajmy go sobie nawzajem. Legalny wywóz zawartości szamba naprawdę nie jest takim dużym kosztem!


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :